Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izgradnju vrtića pokušali da naplate 2,5 miliona * Opštim izborima do smjene DPS-a * Žrtvi „zagoričana” zapalili auta * MA leti ka stečaju * Peti amandman štiti Flina * Evakuisano sjedište socijaldemokrata * Dosta je ubijanja i krvoprolića
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-05-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Blagoje Grahovac, analitičar geopolitike:
Političke elite Crne Gore i Srbije nemaju čiste račune jer su jedni drugima mnogo dužni.

Vic Dana :)

Jedan čovjek utovara vreće s krompirom u kamion. Naiđe drugi čovjek i pita ga:
- Što radiš?
- Cijepam drva!
- Kako cijepaš drva kad utovaraš krompir u kamion?
- Pa što pitaš kad vidiš!?
Vratio se Mujo sa Južnog pola i pita Hasa:
- Da li ima časnih sestara na Južnom polu?
- Nema, otkud ti to.
- U Bog te, onda sam maznuo pingvina...


Zašto u poslednje vrijeme vremenske prognoze toliko griješe?
Bog prestao da gleda Internet!

- Zašto od svih žena plavuše imaju daleko najljepše noge?
- Pa, ko nema u glavi ima u nogama!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2017-05-21 VLADA SE OD STICANJA NEZAVISNOSTI ENORMNO ZADUŽIVALA
Bivši i sadašnji premijer Bojanić Dug povećali za dvije milijarde Javni dug Crne Gore je na kraju marta iznosio 2,482 milijarde eura, dok je 2006. godine bio 513 miliona, dakle za 11 godina povećan je za skoro dvije milijarde eura ili skoro pet puta. Oko dvije milijarde iznosi godišnji budžet države Umjesto da prizna greške i napravi zaokret, vlast je nastavila u istom pravcu i dovela veliki dio stanovništva u težak materijalni položaj, a državu u ekonomsku zavisnost, ocijenio je Bojanić
Dan - novi portal
Od sti­ca­nja ne­za­vi­sno­sti do da­nas Vla­da se enorm­no za­du­ži­va­la. Ras­pro­da­va­la su se dr­žav­na pred­u­ze­ća i imo­vi­na na atrak­tiv­nim lo­ka­ci­ja­ma, pred­u­ze­ća su se ga­si­la pa se i pro­iz­vod­nja sma­nji­va­la, kao i iz­voz, što je za re­zul­tat ima­lo rast tr­go­vin­skog de­fi­ci­ta, pa je sa­da Cr­na Go­ra uvo­zno za­vi­sna ze­mlja. Ra­sle su i pro­sječ­ne pen­zi­je i za­ra­de, ali i ci­je­ne pro­iz­vo­da, pa se rast lič­nog do­hot­ka ni­je osje­tio, od­no­sno ži­vot­ni stan­dard ni­je ra­stao sra­zmjer­no ra­stu pla­ta i pen­zi­ja.
Jav­ni dug Cr­ne Go­re je na kra­ju mar­ta iz­no­sio 2,482 mi­li­jar­de eura, dok je 2006. go­di­ne bio 513 mi­li­o­na, da­kle za 11 go­di­na po­ve­ćan je za sko­ro dvi­je mi­li­jar­de eura ili sko­ro pet pu­ta. Oko dvi­je mi­li­jar­de iz­no­si go­di­šnji bu­džet dr­ža­ve.
Bru­to do­ma­ći pro­iz­vod ta­ko­đe je ra­stao, ali da­le­ko ma­nje od jav­nog du­ga. BDP je u go­di­ni ka­da je Cr­na Go­ra ste­kla ne­za­vi­snost iz­no­sio 2,14 mi­li­jar­de, dok je u 2016. go­di­ni, pre­ma pre­li­mi­nar­nim po­da­ci­ma Mon­sta­ta, iz­no­sio 3,77 mi­li­jar­di eura. Uve­ćan je za 1,6 mi­li­jar­di ili pre­ko 70 pro­ce­na­ta.
Spolj­no­tr­go­vin­ski de­fi­cit je u od­no­su na 2006. go­di­nu po­ve­ćan za čak 700 mi­li­o­na eura. Iz­voz je u od­no­su na 2006. go­di­nu sma­njen za 115 mi­li­o­na. Ta­da je iz­no­sio 441 mi­li­on, dok je u 2016. go­di­ni bio 326 mi­li­o­na. Za raz­li­ku od iz­vo­za, uvoz je ra­pid­no ra­stao. Pri­je 11 go­di­na uvoz je iz­no­sio 1,457 mi­li­jar­di, dok je la­ni do­sti­gao dvi­je mi­li­jar­de eura. Po­ve­ćan je za pre­ko po­la mi­li­jar­de eura.
Uz sve ovo, Vla­da je pro­da­la KAP, Že­lje­za­ru, Bok­si­te, Te­le­kom, Elek­tro­pri­vre­du da­la na upra­vlja­nje stra­nom part­ne­ru, dok su pred­u­ze­ća ko­ja su osta­la u dr­žav­nom vla­sni­štvu ni­za­la i ni­žu re­kord­ne mi­nu­se u po­sla­va­nju. Zbog tih gu­bi­ta­ka ni­je­su ni uspje­li da ih pri­va­ti­zu­ju. Naj­bo­lji pri­mjer za to je Mon­te­ne­gro­er­lajnz, ko­ji je Vla­da uvr­sti­la u plan pri­va­ti­za­ci­je, ali ni­ko ni­je bio za­in­te­re­so­van. To pred­u­ze­će je do­sti­glo gu­bi­tak od 70 mi­li­o­na.
Osim što su pri­va­ti­zo­va­na pred­u­ze­ća pro­pa­la i hi­lja­de rad­ni­ka za­vr­ši­lo na uli­ci, iz bu­dže­ta je zbog ga­ran­ci­ja da­tih tim pred­u­ze­ći­ma pla­će­no 180 mi­li­o­na eura. Ni­je­dan cent od tih pred­u­ze­ća na­kon pla­će­nih ga­ran­ci­ja ni­je na­pla­ćen. Za to ni­ko ni­je sno­sio od­go­vor­nost.
Eko­no­mi­sta Mla­den Bo­ja­nić je oci­je­nio da je eko­no­mi­ja Cr­ne Go­re po­ka­za­la od­re­đe­nu ži­la­vost upr­kos svim ne­da­ća­ma ko­je su je po­go­di­le po­sled­njih de­ce­ni­ja, a na­ro­či­to po­sled­nje de­ka­de.
– I da­lje ka­ko-ta­ko funk­ci­o­ni­še iako su se oni ko­ji su je vo­di­li uči­ni­li sve da je raz­o­re do kra­ja. Tu pr­ven­stve­no mi­slim na ne­ra­zum­nu po­li­ti­ku pri­va­ti­za­ci­je bez al­ter­na­ti­ve i pot­pu­ne li­be­ra­li­za­ci­je, a bez ja­kih in­sti­tu­ci­ja ko­je su mo­ra­le obez­bi­je­di­ti vla­da­vi­nu pra­va i va­lja­nu tr­ži­šnu utak­mi­cu – iz­ja­vio je Bo­ja­nić za „Dan”.
Pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, ve­li­ki pri­liv stra­nih in­ve­sti­ci­ja u pe­ri­o­du od 2005. do 2009. go­di­ne stvo­rio je pri­liv da smo kre­i­ra­li odr­ži­vu eko­no­mi­ju.
– Na­ža­lost, ubr­zo se po­ka­za­lo da je to da­le­ko od re­al­no­sti pa je vlast pri­bje­gla bje­so­muč­nom za­du­ži­va­nju ne bi li uvje­ri­la jav­nost u svo­ju uspje­šnost. I ka­ko to obič­no bi­va ka­da za­tva­ra­te oči pred pro­ble­mi­ma, oni sa­mo ra­stu. Umje­sto da pri­zna gre­ške i na­pra­vi za­o­kret, vlast je na­sta­vi­la u istom prav­cu i do­ve­la ve­li­ki dio sta­nov­ni­štva u te­žak ma­te­ri­jal­ni po­lo­žaj, a dr­ža­vu u eko­nom­sku za­vi­snost – ka­zao je Bo­ja­nić.
D.M.


Rast pla­ta re­zul­tat za­du­ži­va­nja

Po­da­ta­ka za pro­sječ­nu pla­tu u 2006. go­di­ni ne­ma, već je Mon­stat pr­vi put po­dat­ke u ve­zi sa za­ra­da­ma ob­ja­vio 2008. go­di­ne. Po­čet­kom te go­di­ne pro­sječ­na za­ra­da je iz­no­si­la 386 eura, dok je u mar­tu ove go­di­ne 508 eura. Pro­sječ­na pen­zi­ja je 2006. go­di­ne iz­no­si­la 142 eura, dok je april­ska 285 eura.
– Ta sta­ti­sti­ka je var­lji­va jer su ra­sli i tro­ško­vi ži­vo­ta. Ono što mo­ra da za­bri­ne sva­ko­ga je či­nje­ni­ca da je jav­ni dug u tom pe­ri­o­du po­ras­tao ne­ko­li­ko pu­ta, pa se iz­vo­di ja­san za­klju­čak da je rast pla­ta i pen­zi­ja re­zul­tat, ne re­al­nog ra­sta eko­no­mi­ja, već za­du­ži­va­nja kod stra­nih kre­di­to­ra – ob­ja­snio je Bo­ja­nić.
Vla­da je ove go­di­ne pla­ni­ra­la da se za­du­ži 450 mi­li­o­na.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"